Va iubim si cand nu bateti pe Krim!

Spuneam inainte de meci ca va fi o bucurie prezenta la Craiova a unei echipe cu palmares de Champions League, indiferent de scorul final.

Iata insa ca fetele noastre ne-au facut o bucurie la inceput de an si au reusit sa invinga pe Krim Ljubljana. Sa nu credeti ca a fost asa de simplu, tocmai de aceea am sa iau meciul la pas :) Krim a venit cu galeria la Craiova si pareau foarte increzatori.
Craiovenii au balansat situatii cu 2 galerii, cea obisnuita la meciurile de handbal dar si una venita de la fotbal.
Sala a fost aproape plina, fiind o premiera la un meci de handbal feminim, premiera fiind si prezenta fetelor noastre in cupele europene.
Sala Polivalenta aproape plina
SCM Craiova n-a tinut cont de palmaresul adversarelor si a inceput foarte bine, conducand cu 5 - 2 dupa 10 minute.
inceput bun pentru SCM Craiova
Slovenele si-au revenit insa si au egalat la 6, in minututl 15, apoi in minutul 20 chiar au luat conducerea cu 8 - 9.

Time-out-ul a venit la timp,
time-out Craiova
apoi portarita noastra Mirela Pasca a prins o zi de exceptie, aparand chiar si cateva lovituri de la 7 metri.
Mirela Pasca a fost extraordinara
Fetele noastre au revenit si au incheiat prima repriza cu 12 - 11.
scor la pauza
Dupa pauza Simona Gogirla a schimbat tactiva, a intrat Catalina Cioric si a creat panica pe partea dreapta, marcand in total 5 goluri unul mai frumos decat altul.
Simona Gogirla
A functionat si apararea mai bine, astfel incat SCM Craiova a condus de cateva ori cu 4 goluri diferenta.
4 goluri diferenta
Dar cum se intampla in handbal, in loc sa ne ducem la 5 goluri si sa avem un final linistit, am ratat atacul si slovenele au revenit la diferenta de 2 goluri sau chiar de 1 gol.
scor final
Finalul a fost dramatic, cu Krim in atac si cu 1 singur gol avans pentru Craiova. Din fericire fetele noastre s-au aparat bine si tabela s-a oprit la 30 in dreptul Craiovei si 29 in dreptul dublei castigatoare a Champions League, Krim Ljubljana.

A fost un meci foarte dur, dovada stand si jucatoarele Craiovei care n-au mai putut continua meciul.
meci dur
Jelena Zivkovici a marcat 9 goluri si Dana Babeanu 6 goluri, dar toata echipa merita felicitata pentru evolutie.

Sa notam revenirea Alexandrei Andrei (fosta Gogorita) la SCM Craiova, dar si absenta Andreei Ianasi care s-a alaturat pe lista de indisponibilitati alaturi de Ana Apipie. Chiar si asa fetele au dat dovada de mobilizare maxima, ceea ce le dorim si-n meciul tur de la Ljubljana.

Indiferent de rezultatul din deplasarea de la Krim, fetelor va iubim!
Felicitari fetelor! Hai Craiova!
Pana la urmatorul meci al SCM Craiova in Sala Polivalenta va las cu imagini de la victoria de palmares cu Krim Mercator Ljubljana.